Akismet Eklentisini Kullanırken Dikkat

Akismet eklentisi wordpress için bir spam yorum engelleyici bir uygulamadır. WordPress tarafından da önerilen ve orjinal wordpress kurulum dosyasında plugin içerisinde görebilirsiniz.

Spam yorumlardan bıktıysanız ve sürekli istenmeyen kutusuna atıp çöp kutusuna taşınmakla uğraşmak istemiyorsanız bir çok spam yorumu engelleyerek otomatik olarak istenmeyen kutusuna yollar ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Arama motorları açısından sitelerdeki makalelere konu ile alakalı yorum geldiğinde bir çoğumuz olumlu faydalarını görmüştür ve 1 yorumun bile ne kadar kıyametli olduğunu biliyoruz. Peki akismet eklentisinin %5 ‘lik bir yanılma payı olduğunu söylesem. Akismet bazen gerçek kullanıcıların yorumlarının bile istenmeyen kutusuna atabiliyor özellikle istenmeyen kutusunda yorumlar fazla olunca çoğu webmaster bunu direk komple seçip çöp kutusuna taşıyor.  Bu da büyük bir emekle uğraştığınız siteniz için maalesef küçük de olsa bir kayıp demek.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi mahmut isimli kullanıcı bir yorum yazmış ve otomatik olarak istenmeyen kutusuna atanmış bunun büyük sebeplerinden bir tanesine mail adresinden kaynaklı olabiliyor bazen klavyeden rastgele yazılan mail adresi geçmiş dönemde spam yorumlar için kullanılmış ve kara listeye girmiş olabiliyor.  Siz siz olun bundan sonra istenmeyen yorumları engelleme eklentisi olan akismeti kullanırken dikkatli olun ve son kontrolleri yapmadan istenmeyenleri boşalt butonuna basmayınız.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplist